CENTRUM » Učitelé » Rozhovory s našimi učiteli » Rozhovor s Rabten Tulku Rinpočhem

Rozhovor s Rabten Tulku Rinpočhem

Co pro vás znamená být Tulku?

Musíte mít velké štěstí, abyste byl Tulku. Je to velmi vzácné, můžete se setkat s mnoha důležitými lidmi, skvělými Mistry a můžete obdržet mnoho drahocenných učení. Není žádný problém; cokoli chcete vědět, máte správného učitele, abyste dostal odpověď. Není mnoho lidí, kteří mají takovou příležitost. Na druhou stranu je to velká zodpovědnost. Samozřejmě jako dítě nemůžete na sebe vzít veškerou zodpovědnost, ale jste k ní vychováván. Musíte se naučit zodpovědnosti předchozího lamy, který vykonal mnoho skvělých věcí. Zanechal však mnoho nedokončené práce, a proto se musí Tulkuové velmi pečlivě připravovat, aby v ní mohli pokračovat. Učíte-li se dobře, připravujete-li se dobře, není to tak těžké. A když opravdu porozumíte, je to určitá radost.

Jaký je váš denní program?

Můj denní program vypadá takto: od 8.00 ráno do 10.30 recituji své denní modlitby. Potom do 12.00 se musím učit texty nazpaměť. Od 14.00 do 15.00 recituji texty, které jsem se naučil. Poté přijímám učení od Geše Bugy a debatuji. V pondělí, úterý a ve čtvrtek se také jednu hodinu učím angličtinu a další hodinu matematiku. Následně mám púdžu a večer recitace memorovaných modliteb.

Kolika jazyky mluvíte?

Pro mě jsou nejsnazší, kromě tibetštiny, němčina a angličtina. Rozumím francouzsky, ale výslovnost je poněkud složitá.

Kterým sportům se rád věnujete?

V létě rád plavu (v Rabten Choelingu máme bazén), také rád hraji fotbal a jezdím na skateboardu. V zimě rád jezdím na snowboardu.

Vzkaz mladým lidem

Mám opravdu štěstí, protože jsem Tulku, ale co je třeba pochopit, že být obyčejnou lidskou bytostí je obrovské štěstí. Ne proto, že můžeme mluvit nebo dělat spoustu věcí, ale proto, že naše mysl je mocná. Můžeme jí velmi dobře využít. Můžeme dělat plány nebo budovat spoustu věcí právě díky mysli. Zvířata jsou také schopna myslet, ale nedokáží jít dál za "právě teď". My jsme lidské bytosti a můžeme přemýšlet o budoucnosti; to je cosi velmi cenného. Je tu další důležitá věc. V současnosti mnoho lidí nemá právě pěkné vztahy s rodiči. Možná to teď nechápeme, ale je dobré mít úctu k rodičům. Matky a otcové jsou velmi drahocenní, objevují se jen jednou a když odejdou, už nemáme další příležitost. To je velmi důležité mít na paměti.

 

Dario Tesoroni, 2001        

Základy buddhismu

archív

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR