CENTRUM » Učitelé » Životopisy » Geše Rabten

Ctihodný Geše Rabten

Ctihodný Geše Rabten se narodil v roce 1920 ve východním Tibetu. Před útěkem do Indie dvacet let žil a studoval v klášteře Sera poblíž Lhasy. Tam také svá studia dovršil a dosáhl akademické hodnosti "Geše Lharampa", která odpovídá západnímu titulu "Doktor Metafyziky". Později strávil mnoho let intenzivní meditací v odloučení a sloužil Jeho Svatosti 14. Dalajlamovi jako filosofický asistent.

Byl prvním tibetským Mistrem, jenž na základě mnoha proseb ze strany západních žáků začal v r. 1969 v Dharamsale s předáváním učení Dharmy lidem ze Západu, a také prvním z tibetských Mistrů, který v r. 1974 na Západě sám vyučoval.

Výsledkem jeho aktivit bylo o rok později jmenování opatem Tibetského klášterního institutu v Rikonu ve Švýcarsku.

Tak se Geše Rabten Rinpočhe stal skutečným průkopníkem buddhismu na Západě.

V r. 1977 založil Institut pro vyšší tibetská studia Tharpa Choeling v Mont Pelerinu nad Ženevským jezerem ve Švýcarsku. V následujících letech založil také další centra: Tashi Rabten v rakouském Feldkirchu, Rabten Ghephel Ling v italském Milánu, v Německu pak centra Changchup Choeling v Hamburku a Phüntsog Rabten v Mnichově.

Cílem veškerých Gešeho aktivit a úsilí až do jeho smrti v r. 1986 nebylo nic jiného než šíření Dharmy ku prospěchu všech bytostí.

Jeho učení se vyznačují mimořádnou jasností a logikou.

 

 

Základy buddhismu

archív

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR